Praktični deo nastave iz Fiziologije-vodič za studente

Za vežbe iz Fiziologije neophodno je imati, na svakoj vežbi: praktikum, svesku i beli mantil. Studenti su u obavezi da dolaze sa pripremljenim gradivom na vežbe i aktivno učestvuju u toku izvođenja vežbe.

Vežba se overava u tabeli, pečatom laboranata da je student prisustvovao vežbi i ostavio uredno radno mesto i potpisom nastavnika ili asistenta. Uslov za potpis nastavnika ili asistenta je aktivno učešće studenta u izvođenju vežbe i napisan koncept rada za svaku vežbu u svesci, kao i napisani rezultati. Na kraju svake vežbe vršiće se provera znanja, a za potpis je neophodno da student tačno odgovori na pitanja nastavnika ili asistenta. Ukoliko to nije slučaj student mora na prvoj sledećoj vežbi da kolokvira vežbu koja nije potpisana od strane nastavnika ili asistenta.

Tokom vežbi, kada se radi sa biološkim materijalom (krv, mokraća) i  koncentrovanim bazama i kiselinama neophodno je da studenti imaju zaštitnu opremu – lateks hirurške rukavice i plastične naočare. Asistenti će blagovremeno obavestiti studente o terminima vežbi kada je neophodna zaštitna oprema.

U toku jednog semestra, student može da izostane samo sa jedne vežbe, a ukoliko ima propuštene dve vežbe kolokvira obe. Kolokviranje vežbi sa kojih je student izostao može se obaviti isključivo na kraju semestra u posebnim terminima.

Sistem bodovanja

Maksimalan broj bodova koji student može da ostvari u toku jednog semestra je 15.

Na kraju svake vežbe vršiče se ispitivanje studenata od strane nastavnika ili asistenta na osnovu angažovanja studenta i savladavanja gradiva nakon vežbi.Na kraju semestra formira se ocena a maksimalan  broj poena koji student može da ostvari je 4.

4 boda- šire sagledavanje gradiva i povezivanje sa predavanjima (ocena 10)

3 boda- potpuno i sigurno vladanje gradivom sa vežbi (ocena 9)

2 boda-delimično vladanje gradivom sa vežbi (ocena 7-8)

1 bod- minimalno vladanje gradivom sa vežbi, zabeleženi svi rezultati i koncept (ocena 6)

0 bodova- nezadovoljavajuće vladanje gardivom sa vežbi, nedovoljno za potpis u svesci (ocena 5)

U toku semestra praviće se tri preseka i asistenti će dati studentima povratnu informaciju o trenutnoj oceni.

U svakom semestru vršiće se beleženje prisustva studenata na predavanju. Maksimalan broj bodova koji student može da ostavari je 3 (1 bod=9-13 predavanja; 2 boda=14-20 predavanja; 3 boda = 21-27 predavanja).

U svakom semestru u terminu vežbi biće održana po 2 obavezna kolokvijuma iz materije obrađivane na predavanjima ili vežbama koje se ocenjuju od 1 do 4 boda (1 bod=ocena 6; 2 boda=ocena 7; 3 boda = ocena 8; 4 boda=ocena 9 ili 10).

Za dobijanje potpisa na kraju semestra neophodno je da student sakupi najmanje 7 bodova iz predispitnih aktivnosti (na primer: ocena na vežbama -1 bod, prisustvo na  21-27 predavanjа - 3 boda, jedna sedmica i jedna šestica na kolokvijumima - 2+1=3).

Studenti koji urade sva četiri kolokvijuma sa ocenama 9 ili 10 i imaju minimalno 3 poena na vežbama biće oslobođeni polaganja praktičnog dela ispita. Studenti koji na jednom od 4 kolokvijuma dobiju manje od 9 imaju pravo na popravni kolokvijum pod uslovom da su taj kolokvijum položili.